دکتر شادی نعیمی – متخصص اطفال

آدرس مطب :  ستارخان – برق آلستوم – خیابان رحیمی اصل – پلاک ۱۶ – طبقه اول – واحد هفت

تلفن : ۴۴۲۸۰۹۵۷

 

 

 

 

۱ – یکی از دغدغه های همکاران شما در مورد کودکان، درد لثه در هنگام رویش دندان می باشد که این موضوع بارها به واحد علمی شرکت باریج اسانس اعلام شده بود و بهانه ای شد برای انجام تحقیقات جهت ساخت دارویی برای این مشکل، آیا از نظر شما درد لثه کودک در هنگام رویش دندان می تواند به عنوان دغدغه ای برای خانواده ها در نظر گرفته شود ؟

– بله مسلما درد درآمدن دندان در کودکان دغدغه ای بزرگ برای خانواده ها می باشد.این درد در خواب و خوراک کودک اختلال ایجاد می کند و در پی بروز این اختلال خانواده برای درمان این مشکل به دنبال راهکار می گردد و پزشک باید راهکاری  ارائه کند که در عین حال که خواب و خوراک کودک را به حالت طبیعی بر می گرداند به سلامتی کودک نیز صدمه ای نزند. در این مواقع پزشک در پی این می باشد که درمانی سالم را به کودک ارائه کند و از تجویز مسکن هایی که به سلامتی کودک ضرر برساند اجتناب می کند. در آمدن دندان یک پدیده فیزیولوژیک می باشد و دخالت پزشک در این پدیده فیزیولوژیک نباید به سلامتی کودک لطمه بزند.

۲ – شما قبلا چه درمانی برای این مشکل به مراجعین خود ارائه می کردید؟

– تا پیش از حضور محصولات گیاهی و قابل اعتماد در بازار، دستوری به مادران می دادم که مجموعه ای از پوره هویج و سیب زمینی بود که این ترکیب در فریزر قرار داده می شد و پس از سرد شدن روی لثه کودک ماساژ داده می شد. ولی همه مادران وقت کافی برای این کار نداشتند و حتی برخی نمی توانستند این ترکیب را درست و خوب تهیه کنند. مادران شاغل نیاز داشتند ترکیبی آماده در دسترس شان باشد که با خیال راحت از کیفیت و سلامت آن، برای حل مشکل کودکشان استفاده کنند.

۳-برای حل این مشکل شما ترجیح می دهید از داروهای شیمیایی استفاده کنید یا داروهای گیاهی؟

– اصولا در هیچ جای دنیا داروی شیمیایی برای دخالت در یک پدیده فیزیولوژیک تجویز نمی شود. گاها دیده شده دیفن هیدرامین  روی لثه کودک به صورت موضعی ماساژ داده می شود. در هیچ کتابی چنین کاربردی تعریف نشده است. دیفن هیدرامین یک داروی شیمیایی هست که حتی در خوراندن آن به کودکان مشکل وجود دارد و دائما توصیه می شود این دارو برای کودک با سن زیر ۶ ماه و به تعریف برخی منابع زیر۹ ماه منع مصرف دارد. چطور در بچه ای که در ۴ ماهگی در مرحله درآوردن دندان می باشد از محصولی استفاده می شود که پزشک حتی برای درمان بیماری های تنفسی نیز نمی تواند از آن در کودک با سنین ذکر شده استفاده کند  در حالیکه در هیچ منبع علمی پزشکی چنین کاربردی برای این دارو ذکر نشده است. بنابراین هیچ شخصی حق ندارد در مورد سلامتی کودک از منابع غیرعلمی استفاده کند و تاکیدا استفاده از داروهای شیمیایی برای حل مشکل درد درآوردن دندان در کوکان مردود می باشد.

۴ – گاها خانواده ها اقدام به خوددرمانی کرده و با اعتماد به حرف مردم کوچه و بازار ، داروهایی حاوی لیدوکائین و سایر ترکیبات شیمیایی مشابه برای کودک تهیه می کنند و شروع به استفاده برای درمان درد کودک می کنند، نظر شما در این خصوص چیست ؟

– لیدوکایین دارویی است که در موازات بی حس کردن، عوارض قلبی دارد و مصرف آن باید کاملا کنترل شده باشد، حتی وقتی در داخل بیمارستان پزشکی بخواهد از یک حدی بیشتر این دارو را  تجویز کند، بیمار باید داخل اتاقی باشد که دستگاه مانیتورینگ قلب داشته باشد و دائما وضعیت بیمار چک شود، این خیلی نابخردی است که شخص بخواهد برای یک پدیده فیزیولوژیک از چنین ترکیبی در داخل منزل استفاده کند، گاهی عوارض جبران ناپذیری در پی مصرف این دارو بروز می کند. فراموش نکنیم درد درآوردن دندان در کودک، یک بیماری نیست بلکه یک پدیده فیزیولوژیک است و نباید سلامت کودک را با استفاده نابخردانه و ناآگاهانه از چنین داروهایی با خطر جدی مواجه کرد.

۵ – آیا تا کنون دنتی کید باریج اسانس را برای مراجعین تجویز کرده اید ؟

بله از روزی که این دارو به من معرفی شده است در موارد زیادی برای مراجعین خود تجویز کرده ام به این دلیل که دنتی کید باریج اسانس خصوصیاتی را که به پزشک اجازه دخالت در یک پدیده فیزیولوژیک را می دهد دارا می باشد.محصولی است که از  مواد گیاهی تهیه شده است، تولید کشور خودمان است و توسط یک شرکت داروسازی معتبر تولید شده است. این محصول بر خلاف بسیاری از محصولات مشابه در بازار به صورت تخصصی برای درمان دردلثه کودک در اثر درآمدن دندان تهیه شده است در حالیکه بسیاری از محصولات مشابه خارجی که با این کاربرد در بازار ایران تبلیغ می شوند، در اصل برای درمان آفت دهان می باشند و حتی با مراجعه به سایت شرکت های سازنده آنها در خارج از کشور اثری از کاربرد برای درمان درد لثه کودک دیده نمی شود ولی متاسفانه در بازار ایران برای این کاربرد تبلیغ می کنند.

۶-چه بازخوردهایی از مراجعین خود پس از مصرف دنتی کید باریج اسانس دریافت کرده اید ؟

تمامی کودکانی که از درد درآوردن دندان رنج می بردند با استفاده از دنتی کید ۱۰۰% نتیجه مثبت گرفته اند و تا کنون در بین مراجعین هیچ موردی مشاهده نشده که پس از مصرف این دارو شکایتی داشته باشد.

۷- طعم و بوی دنتی کید باریج اسانس برای کودکان قابل قبول بوده است؟

در تخصص ما پذیرش طعم و بوی داروهای خوراکی برای مادر نیز مهم است . خواه نا خواه یک مادر اگر نتواند طعم یک محصول را بپذیرد نمی تواند آنرا برای کودکش استفاده کند.  به عنوان مثال در بسیاری از شیرخشک ها طعم به گونه ای طراحی شده است که نوزاد آنرا می خورد اما بویی دارد که برای مادر خوشایند نیست و ما دائما باید از مادران خواهش کنیم از ذائقه خودشان در این موارد کمک نگیرند و اجازه بدهند بچه شیرخشک را مصرف کند. در مورد دنتی کید باریج اسانس خوشبختانه پذیرش هر دو گروه، یعنی هم مادر و هم کودک بسیار خوب می باشد.

۸ -به نظر شما دنتی کید باریج اسانس تا چه حدی توانسته است نیاز جامعه پزشکی و همچنین نیاز مصرف کنندگان را برطرف کند ؟

– دنتی کید باریج اسانس محصولی بی رقیب در کشور می باشد که هیچ شرکت دیگری مشابه این محصول را تولید نمی کند و هیچ داروی دیگری را نمی توان نام برد که به صورت تخصصی برای این پدیده فیزیولوژیک اطفال طراحی شده باشد. واقعا نیاز مبرمی برای چنین محصولی در جامعه تخصصی اطفال احساس می شد. من به همه همکارانم و به همه پدرها و مادرها توصیه می کنم از دنتی کید باریج اسانس استفاده کنند . امیدوارم در آینده باز هم شرکت داروسازی باریج اسانس محصولاتی تخصصی با کیفیت عالی  برای کودکان به جامعه درمانی کشور عرضه کند.