دکتر ماندانا کوهنوردی اصل – متخصص اطفال

آدرس مطب :  ضلع جنوب غربی میدان پونک- ساختمان شیشه ای – پلاک ۲۱۸ – طبقه پنجم – واحد ۱۶

تلفن : ۴۴۴۱۱۶۶۴

۱ – یکی از دغدغه های همکاران شما در مورد کودکان، درد لثه در هنگام رویش دندان می باشد که این موضوع بارها به واحد علمی شرکت باریج اسانس اعلام شده بود و بهانه ای شد برای انجام تحقیقات جهت ساخت دارویی برای این مشکل، آیا از نظر شما درد لثه کودک در هنگام رویش دندان می تواند به عنوان دغدغه ای برای خانواده ها در نظر گرفته شود ؟

– بله ۱۰۰%  .التهابات لثه نه تنها درد دارد بلکه همراه با تب، آبریزش دهان، خس خس سینه، اسهال آبکی همراه می باشد که متاسفانه در کتابهای پزشکی این علائم با این وضوح ذکر نشده است و پزشک بر اساس تجربه به این موارد می رسد در عین حال  با بی اشتهایی کودک نیز همراه می باشد و چندین روز کودک غذا نمی خورد و یا سینه مادر را با لثه هایش گاز میگیرد  و در عین حال حدود ۳۸ درجه نیز تب دارندو اغلب کودک دائما دستش را به سمت گوش می برد .در این موارد گاها به اشتباه تشخیص به وجود عفونت در کودک داده می شود و آنتی بیوتیک تجویز می شود. در التهابات لثه چون مخاط سیستم گوارش تحریک می شود آب دهان  حالت اسیدی پیدا می کند و حتی زیر گردن جوش می زند و این آب دهان وقتی قورت داده می شود دور مقعد کودک در اثر خاصیت اسیدی آب دهان جوش قرمزی می زند که با هیچ کرم و پمادی هم رفع نمی شود و به صورت خود بخود بعد از درآمدن دندان خوب می شود. پس مجموعه این عوامل می تواند خانواده ها را با مشکلاتی زیادی ایجاد کند.

۲ – شما قبلا چه درمانی برای این مشکل به مراجعین خود ارائه می کردید؟

– قبلا یک عدد خیار به کودک می دادند که انتهای آنرا میک بزند که متاسفانه بنده موردی داشتم که کودکی درسن ۱۸ ماهگی در اثر میک زدن ، انتهای خیار کنده شد و در گلویش گیر کرد و خفه شد و یا یک تکه گوشت کبابی را نمک سود می کردند ( درحالیکه به شدت توصیه می شود به کودک نمک داده نشود)  و به کودک داده می شد که میک بزند و یا آلوی خیس شده را به کودک می دادند که میک بزند که متاسفانه به خاطر قدرت میک زدن کودک این موارد بلعیده می شود و خطرات جدی در اثر خفگی ایجاد می کند. ولی بهترین موارد میک زدن هویج و یا پیازچه درشت بود.

۳-برای حل این مشکل شما ترجیح می دهید از داروهای شیمیایی استفاده کنید یا داروهای گیاهی؟

– بنده در این مورد ۱۰۰% از داروی گیاهی استفاده می کنم و همچنین به خانواده ها توصیه می کنم اگر هم داروی گیاهی در دسترس نداشته باشند از مواد گیاهی که  می دانیم برای بچه ایمن هست و خطر پریدن در گلو  ندارد استفاده کنند. داروهای  شیمیایی که قبلا در بازار بود  متاسفانه  حاوی لیدوکایین بود که موجب بروز آریتمی قلبی در کودک میشد . خوشبختانه از زمانی که داروهای گیاهی برای این موضوع در بازار عرضه شدند ما با خیال این دسته داروها را تجویز می کنیم.

۴ – گاها خانواده ها اقدام به خوددرمانی کرده و با اعتماد به حرف مردم کوچه و بازار ، داروهایی حاوی لیدوکائین و سایر ترکیبات شیمیایی مشابه برای کودک تهیه می کنند و شروع به استفاده برای درمان درد کودک می کنند، نظر شما در این خصوص چیست ؟

–  بنده قبل از اینکه کودک وارد مرحله رویش دندان شود به خانواده ها آگاهی های لازم را ارائه می کنم و ایشان را از خطرات خوددرمانی مطلع می کنم . وقتی به موقع آگاهی های لازم به خانواده ها داده شود مطمئنا چنین اشتباهاتی رخ نخواهد داد.

۵ – آیا تا کنون دنتی کید باریج اسانس را برای مراجعین تجویز کرده اید ؟

بله از وقتی که این دارو را شناختم به جای داروهای مشابه دنتی کید باریج اسانس را برای مراجعین تجویز می کنم

۶-چه بازخوردهایی از مراجعین خود پس از مصرف دنتی کید باریج اسانس دریافت کرده اید ؟

تا کنون تمام خانواده هایی که دنتی کید باریج اسانس را برای کودکشان تجویز کردم رضایت کامل داشتند

۷- طعم و بوی دنتی کید باریج اسانس برای کودکان قابل قبول بوده است؟

تا کنون هیچ گلایه ای از طعم محصول و یا اثر بخشی محصول مشاهده نکردم و در تمام مواردی که این دارو تجویز شده است رضایت کامل از طرف خانواده ابراز شده است.

۸ -به نظر شما دنتی کید باریج اسانس تا چه حدی توانسته است نیاز جامعه پزشکی و همچنین نیاز مصرف کنندگان را برطرف کند ؟

– از لحاظ علمی حداقل باید یکسال یک دارو استفاده شود  تا بتوان به یقین در مورد آن اظهار نظر کرد ولی دنتی کید باریج اسانس با اینکه حدود ۳ الی ۴ ماه است که به بازار عرضه شده است در طی همین مدت کوتاه هم توانسته است اعتماد جامعه پزشکی و خانواده ها را جلب کند.